Dešavanja


 

   Nedavno je u Pančevu postavljen kamen temeljac fabrike „ZF E-Mobility” u severnoj industrijskoj zoni. Na svečanosti, upriličenoj 21. juna, koja je u tu svrhu organizovana na prostoru budućeg proizvodnog kompleksa ovog nemačkog giganta, bili su i predstavnci naše škole. Poziv nije stigao slučajno, jer će Mašinska škola „Pančevo” imati važnu ulogu u kreiranju budućih radnika po standardima ZF-a. Prema rečima direktora naše škole Nenada Dojčinovića, u proteklih nekoliko meseci održan je veliki broj sastanaka s predstavnicima ove kompanije, a u narednom periodu biće predstavljeni rezultati razgovora i konkretni ciljevi koje naša škola treba da postigne na polju unapređivanja nastave i obuke nekadašnjih, sadašnjih i budućih đaka.Javnost malo zna o ovoj kompaniji koja se ubraja u sam krem svetske industrije i koja svoju poslovnu politiku temelji na upotrebi savremenih inovativnih tehnoloških rešenja. Prema rečima direktora Dojčinovića, „ZF Friedrichshafen AG”, poznat i pod nazivom „ZF Group”, a često skraćeno ZF (ZF = ”Zahnradfabrik” = ”Gear Factory”), jeste nemački proizvođač auto-delova sa sedištem u Friedrichshafenu, u jugozapadnom nemačkom regionu Baden-Vurttemberg.

– Radi se o globalnom lideru u tehnologiji pogona i šasije, kao i u proizvodnji komponenti za aktivnu i pasivnu sigurnosnu tehnologiju. Kompanija ima 146.000 zaposlenih i posluje na oko 230 lokacija u 40 zemalja. Prema zvaničnim podacima, kompanija je 2017. godine ostvarila prodaju od 36,4 milijardi evra. Poslovna filozofija ZF-a utemeljena je na stavu da tehnologija treba da vozilima omogući da vide, razmišljaju i deluju, i stoga ova nemačka kompanija godišnje investira više od šest odsto prodaje u istraživanje i razvoj – posebno za razvoj efikasnih i električnih pogonskih sklopova. Smatraju da mobilnost u budućnosti treba da bude udobna i uvek dostupna, a roba treba da se transportuje efikasnije, bez obzira na to da li je reč o taksi vozilima, autobusima na električni pogon ili kamionima. Kompanija je specijalizovana za inženjering i u svetu je prvenstveno poznata po svom dizajnu, istraživanju, razvoju i proizvodnim aktivnostima u automobilskoj industriji. Takođe, svetski je lider u proizvodnji pogonske i šasijske tehnologije za automobile i komercijalna vozila – rekao je Nenad Dojčinović.

On je dodao da nemački tehnološki gigant isporučuje proizvode i za železničku, pomorsku, odbrambenu i avionsku industriju, i da se skala proizvodnog asortimana kreće od proizvodnje automatskih i manuelnih menjača za automobile, kamione, autobuse i građevinske mašine, komponenti šasije (kuglični zglobovi, prečke osovine, itd), preko amortizera i diferencijala, pogonskih osovina, pa do procesne opreme za industriju.

Prema rečima direktora naše škole, u Pančevo je došla firma koja je u samom vrhu najvećih svetskih dobavljača opreme za automobilsku industriju. Njihov dolazak nije slučajan, jer je Pančevo već decenijama poznato po vrsnim stručnjacima mašinske struke koji su svoje karijere gradili kako u pančevačkim pogonima avio-industrije, kompleksu južne industrijske zone, tako i širom sveta, u poznatim svetskim kompanijama, napomenuo je direktor Dojčinović, i istakao:

– Naša škola je imala važnu ulogu u stvaranju ovog prepoznatljivog imidža. Uvek smo težili da idemo u korak sa savremenim dešavanjima, da u skladu sa svojim mogućnostima unapredimo nastavni proces i da se prilagodimo potrebama tržišta. Nismo se ustručavali da napravimo pionirske korake u pojedinim oblastima za koje smo verovali da su ispravni i važni, kako za samu školu, tako i za grad uopšte. Na primer, verovali smo da je uvođenje smera mehatronike budućnost i nismo pogrešili. Dolazak ZF-a to potvrđuje.

tekst i fotografija Zoran Stanižan

Direktor

Nenad Dojčinović diplomirani inženjer mašinstva - direktor Mašinske škole "Pančevo"

Poslednje vesti

   Svečanost povodom završetka školovanja maturanata, održana je 18. juna u holu Mašinske škole "Pančevo". Ispraćajući novu generaciju svršenih srednjoškolaca, direktor Nenad Dojčinovi...

Nastavničko veće Mašinske škole „Pančevo“ je na svojoj sednici održanoj 20. maja 2019. godine izabralo učenike generacije za školsku 2018/19 godinu. Za učenika generacije 4. stepena iza...

   U ponedeljak  27. maja 2019. godine, u terminu od  13h u Velikoj sali Skupštine grada Pančeva, održana su predavanja na temu bezbednosti učesnika u saobraćaju, namenjena pre svega mladim...

   Mašinska škola „Pančevo“ bila je domaćin prvog revijalnog republičkog takmičenja tehničara mehatronike koje je održano u četvrtak 16. maja. Učestvovalo je 8 srednjih stručnih šk...

Povežite se sa nama:

© 2018 Mašinska Škola Pančevo